Drukuj
Kategoria: Joga
Odsłony: 217

 

Joga wywodzi się z Indii, w klasycznej postaci sięga swoją tradycją ponad 2000 lat przed naszą erą. Według mitologii twórcą jogi był bóg Sziwa. Wymyślił on poszczególne pozycje jogi dla swojej duchowej małżonki Prawati jako źródło dobrego samopoczucia i piękna.

Joga traktuje człowieka jako nierozerwalną całość. Dawniej pilnie strzeżona, praktykowana w cichych ustronnych miejscach i zamkniętych aszramach, jednak dostępna dla ludzi szczerze zainteresowanych, szukających drogi samodoskonalenia. Jest doskonałym połączeniem wszystkiego co umożliwia nam samorealizacje. Obejmuje wszystkie dziedziny życia o podstawowym znaczeniu takie jak zdrowie, sprawność umysłowa, równowaga uczuciowa, rozwój duchowy. Zawiera w sobie wszystkie najważniejsze techniki, pozwalające na utrzymanie ciała i umysłu; pomagające podczas tworzeni i  osiągania naszych celów. Mam tu na myśli: ćwiczenia fizyczne- asany; relaksacje, uważność, ćwiczenia oddechowe, pozytywne myślenie, dietę.

 

Praktykowanie jogi nie oznacza wyparcia się wyznawanej wiary.

Ścieżek jogi jest wiele, każdy może znaleźć najlepszą dla siebie i można odnaleźć we wszystkich wielkich tradycjach.

" Każdą drogę jogi zaleca się zaczynać od hatha jogi- metody ćwiczenia ciała i umysłu."( M MIchalska, W-wa 1978).

Janusz Szopa mówi ": Hatha joga to rodzaj masażu wszystkich organów wewnętrznych. Taki masaż praktykowany regularnie zapewnia gibkość mięśni i sprężystość kręgosłupa, a więc koryguje postawę. A jeśli postawa jest prosta, to i myślenie jest proste, o czym każdy ćwiczący szybko się przekonuje". Dbając o swoje ciało nie jesteś przeciw wierze, dbając o gimnastykę ciała po prostu zaczynasz wierzyć w siebie, w swoje możliwości, Później przychodzi czas, że odkrywasz swoje talenty i nieograniczone możliwości. Dbanie o swoje zdrowie, o sprawność umysłową i o swój własny rozwój jest zgodne z przykazaniami religijnymi. Jest to prawda uniwersalna. Dlatego praktyka hatha jogi jet dobra dla wszystkich , beż względu na wiek, wyznawaną wiarę, czy status społeczny. Jest lekarstwem na stres, ciągły pośpiech, problemy z wagą i bolące kręgosłupy.