Drukuj
Kategoria: Joga
Odsłony: 210

Pozycja dziecka -  Balasana

Jest to pozycja idealna do relaksu jak i do uświadomienia sobie swojego oddechu. Jest zarówno pozycją relaksacyjną jak i ćwiczeniem uważności.

W tej pozycji rozluźniają się mięśnie pleców, rozciąga się kręgosłup, ciężar ciała utrzymywany jest na nogach i stopach. Ciało odpręża się. Przypomina pozycje embrionalną, często małe dzieci zasypiają właśnie tak.

 

Wykonanie:

Usiądź w siadzie japońskim (klęk prosty), ręce luźno opuszczone wzdłuż ciała. Wydłuż kręgosłup, weź głęboki wdech i z wydechem powoli wykonaj skłon w przód ( zegnij się w pasie, połóż tułów czyli brzuch i klatkę piersiową na udach). Utrzymuj rozciągnięty kręgosłup, nie odrywając pośladków od stóp połóż czoło na podłodze. Ręce ułożone wzdłuż ciała, grzbietową częścią do ziemi. Rozluźnij się i odpoczywaj, obserwuj swój oddech. Jeżeli nie możesz sięgnąć głową do ziemi, ułóż na podłodze kilka książek, a na nich zwinięty ręcznik lub małą poduszkę i oprzyj na tej podpórce głowę. Dopasuj wysokość książek do swoich możliwości, tak abyś w pozycja ta była komfortowa i umożliwiła relaks.

Obserwuj oddech.

Po co? Umysł jest z natury bardzo ruchliwy i nawet podczas relaksu będzie produkował setki myśli i wyobrażeń, które zakłócać będą ten stan . Zamiast skupiać uwagę na zewnątrz, myśleć i analizować czego nie zrobiłeś jeszcze dzisiaj i ile jeszcze musisz, możesz wybrać obserwacje oddechu, być uważnym do wewnątrz. Za każdym razem, kiedy pojawia się myśli, natychmiast powróć do obserwacji oddechu. Zauważ jak kość krzyżowa i odcinek lędźwiowy kręgosłupa unoszą się podczas wdechu i powoli wracają do pozycji wyjściowej podczas wydechu. Obserwuj swój brzuch i klatkę piersiową jak podczas wdechu rozszerzają się , naciskają na uda, a podczas wydechu, rozluźniają  się, brzuch i żebra cofają się.

"Wyobraź sobie,że twój kręgosłup jest kawałem drewna, który unosi się i opada na fali oddechu" (S.A Saraswati).

Możesz pozostać w tej pozycji 5-7 oddechów lub dłużej 60 sekund jeśli chcesz.

 

Podobnym ćwiczeniem jest Bohater z głowa w dół- Adho Mukha Wadżrasana

Usiądź na piętach, podczas wdechu wyciągnij wyprostowane ręce w górę, a podczas wydechu zrób skłon w przód, kładąc ręce i czoło na ziemi. Obserwuj ruchy pleców podczas oddechu.

 

Możesz również wykonać to ćwiczenie tak:

Usiądź na piętach i rozsuń kolana tak szeroko jak tylko możesz. Zrób wdech, podczas wydechu powoli zrób skłon do przodu, kładąc czoło i przedramiona do przodu. Rozluźnij ciało, poczuj jak zapada się coraz niżej, obserwuj brzuch i kręgosłup podczas oddechu. Poczuj rozciąganie wewnętrznych mięśni ud. Pozycja ta polecana jest dla kobiet w ciąży.