Drukuj

 Medytacja 

Nie ma żadnych ograniczeń. 

 

 

Każda z medytacji jest na swój sposób doskonała i każdy może wybrać medytacje odpowiednią dla siebie, bo przecież każdy człowiek posiada własny rytm duchowego postępu. Poprzez medytacje można pracować z wyższymi stanami nadświadomymi lub z ciałem, emocjami, wewnętrznymi obrazami, wzorcami zachowań. Te same techniki stosowane do rozwoju duchowego mogą służyć jako pomoc w zmniejszaniu stresu czy też dyskomfortu fizycznego. 

 

Na początku XX wieku wielu psychologów odkryło, że techniki medytacyjne mogą być wykorzystane jako skuteczne narzędzie psychoterapeutyczne. Mogą one skutecznie oddziaływać na obszar naszego życia wewnętrznego. Medytacja od dawna służyła samopoznaniu,  radzeniu sobie z problemami, z samym sobą.

       Zainteresowanie medytacją można zaobserwować nawet w środowiskach chrześcijańskich obserwując powrót do tradycji mistycznych chrześcijaństwa czy wprowadzenie do swych praktyk zen czy jogi przez niektóre klasztory jako skuteczne narzędzie pogłębiające przeżycia z obszaru sacrum. W Polsce propagują medytacje np. benedyktyni.

Gdyby ktoś miał wątpliwości czy warto, albo nie wie czy działania, które wykonuje to  medytacja czy jeszcze nie, albo czy potrafi, czy to dla niego, czy się uda oto kilka inspirujących przemyśleń na temat czym jest medytacja:

Medytować więc można w autobusie, w lesie pełnym światła i cieni, słuchając śpiewu ptaków lub patrząc w twarz swojej żony lub dziecka" (J, Krishnamurti).

      "Trudno jest zdefiniować, czym jest medytacja. Niektórzy określają medytacje jako zatopienie, zatrzymanie, połączenie. Porównać to można do sytuacji, kiedy robię coś na tyle z pasją, że zatracam się w robieniu i niejako stapiam się z tą czynnością" (Lesław Kulematycki).

    "Jest ona stanem, w którym nasza zdolność poznawcza wydostaje się poza ograniczenie przez zmysły"(Omkar).

      "Medytacja to przygoda, największa przygoda jaką człowiek może przeżyć, oznacza samo bycie, nie robienie niczego: brak działania, brak myśli, brak emocji. Po prostu jesteś... Nie jest przeciwna działaniu, uczy jedynie nowego sposobu życia; życie trwa dalej z większą intensywnością, wyrazistością, wyobraźnią i kreatywnością" (Osho).

 

      Dzięki medytacji możemy zobaczyć znane rzeczy w nowym świetle. Jest ona doświadczeniem bardzo indywidualnym. Jest procesem. zrozumieniem, przybywa z naszego własnego wnętrza, we właściwym czasie kiedy otworzymy się na nią. Nie ważne jaki rodzaj medytacji wybieramy ważne jest to ,że jej elementem jest odprężenie na poziomie ciała i psychiki, które jest tak istotne dla zdrowia. Nie jest to tylko relaks, gdyż umysł jest aktywny. Osoba medytująca może koncentrować się na oddechu, wycisza umysł odsuwając problemy lub wytwarzając specyficzne obrazy, albo oczyszcza go ze wszystkich myśli. Jest doskonałą metodą samouzdrawiania ciała i psychiki.

 

Odsłony: 615