Drukuj
Odsłony: 214

Aromaterapia to sztuka umiejętnego wykorzystania wiedzy o oddziaływaniu składników naturalnych, pachnących olejków eterycznych na organizm.

( dr I.Konopacka-Brud, dr W.S Brud)

Naturalne olejki eteryczne są wieloskładnikowymi mieszankami związków chemicznych, biologicznie czynnych. Podczas zabiegów aromaterapeutycznych dostają się do organizmu i oddziałują na niego leczniczo. Sposoby wprowadzania ich do organizmu : - przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacja); - przez skórę podczas masażu, kąpieli, kompresu lub kosmetyku

Elementem relaksacji  może być aromaterapia. Nie jest to element konieczny ,ale jest w tym przypadku miłym dopełnieniem, urozmaiceniem dającym dodatkowe efekty wpływając korzystnie na nasz organizm. Oczywiście aromaterapia ma dużo szersze zastosowanie. Jednak na razie zajmę się tym w jaki sposób i jak poprzez zapach poczuć się dobrze, wprowadzić się w stan relaksu.

Zapachy mają to do siebie ,że często wywołują różnego rodzaju wspomnienia. Często zapach kojarzy nam się z daną sytuacją. Czujemy zapach , a nasz umysł pokazuje nam obrazy powiązane z nim. Na pewno każdy ma takie zapachy np. unoszący się w powietrzu zapach ulubionego ciasta, pieczonego przez mamę, który przypomina nam o beztroskim dzieciństwie lub o czasie świątecznym spędzanym z najbliższymi osobami. A, gdy w powietrzu unosi się słodki zapach piwonii i bzu to znak ,że wiosna trwa i jest coraz cieplej, budzimy się po zimie.  Zapach gofrów kojarzyć się może z wakacjami, wypoczynkiem nad morzem, zapach róż z czymś pięknym, z miłością, ulotnością. Za pomocą zmysłu węchu możemy przenieść się w miejsca tylko nam znane i oderwać się na chwilę od codzienności, uciec od rzeczywistości, cofnąć się do momentów miłych z , których możemy zaczerpnąć siłę i inspiracje do dalszego działania. 

 Tak więc korzystając z nieograniczonych możliwości naszego umysłu w sposób świadomy można poprzez wybrany zapach wprowadzić się w stan relaksu. A kiedy akurat nie masz w pobliżu takiego zapachu wystarczy ,że pomyślisz o nim, bo przecież masz już w swoim umyśle drogę do relaksu poprzez zmysł węchu, związaną z tym zapachem.

 

Olejek lawendowy

Wybrałam jako pierwszy, ponieważ u mnie wywołuje on skojarzenie z relaksem. Kiedy słyszę lawenda, mam przed oczami długie pasy pól usłanych tymi pięknymi jasno fioletowymi kwiatuszkami, które z wyglądu są delikatne, a ich zapach jest tak hipnotyzujący i tak niepowtarzalny, pomiędzy ziołowym , a kwiatowym. Właściwie nie do opisania. Widzę wtedy siebie spacerującą pomiędzy tymi polami i wdychającą ten cudowny zapach. Wdech i wydech ,a moje ciało jest coraz bardziej rozluźnione. Rozmarzyłam się trochę. Dalszą część znajdziesz w inspiracjach, a teraz trochę o działaniu.

Jest on jednym z najcenniejszych olejków w aromaterapii. Najlepsze odmiany olejku lawendowego pochodzą z Bułgarii i Francji. Posiada on różnorodne właściwości terapeutyczne.

Działa: uspokajająco, obniża ciśnienie krwi, jest silnym antyseptykiem, reguluje gospodarkę płynami.

Idealny do masażu.