Drukuj
Odsłony: 235

 

"Istota Drogi nie jest określona:

                                          Chociaż istnieją nazwy, głęboka treść słów

                                           Pozostaje nieuchwytna.

                                     Bezimienne jest źródłem ziemi i nieba,

                                     Chociaż wszystkie rzeczy maja matkę,

                                        Którą obdarzają imieniem."

                                       Lao Zi

 

Kiedy zastanawiałam się co napisać  o Reiki, od czego zacząć, aby sobie pomóc, otworzyłam jedną z moich książek o Reiki, na stronie z tym właśnie cytatem, który na początek wydał mi się idealny.

 

Pytana wielokrotnie przez różnych ludzi co to jest Reiki, jak działa często nie wiem co odpowiedzieć. Dlaczego?  Dlatego ,że umysł tego nie ogarnia, to jest poza logiką, a każda próba tłumaczenia czym jest Reiki wydaje się mało realna, bajkowa. I moje tłumaczenie polega bardziej na opisie techniki wykonania. Nie próbuje nikogo przekonać czy Reiki na prawdę jest, czy działa, bo jest i płynie zawsze, czy tego chcemy, czy nie.

 

 Reiki dla jednych boska energia, dla innych energia miłości, dla jeszcze innych metoda uzdrawiania. Powtórzę jeszcze raz trudno opisać słowami co to jest Reiki.  Jeśli ktoś nie doświadczył  jej działania nie zrozumie. Każdy opis może wydawać oderwany od rzeczywistości.

Można powiedzieć, że Reiki to energia, uniwersalna energia życia, która istniała  zawsze i wszędzie, jednak nie zawsze ludzie zdawali sobie sprawę z jej działania. Jest potrzebna wszystkim żywym istotom- ludziom, roślinom, zwierzętom do prawidłowego życia i funkcjonowania. Przepływa nieustannie przez wszystko,buduje, wszystko ożywia, daje ciągłość życia, jest życiem.

Inne próby nazwania tej samej energii w różnych kulturach to: Bóg, Prawda,Światło,Światłość, Duch Święty, Źródło, Brahman, Om, Prana, Tao, Droga, Wielki Duch, Kosmos, Wszechświat, Universum,Natura Energia Kosmiczna, Mana itd.

Wiedza na temat Reiki była zapomniana przez tysiące lat. Doktor Mikao Usui odkrył ją na nowo, opracował zasady nauczania,

przekazywania i przyjmowania tej energii w celu uzdrawiania fizycznego i duchowego. 

Reiki nie jest religią. Każdy może z niej korzystać, bez względu na wyznawaną wiarę czy poglądy.

Ja najbardziej lubię określenie Reiki jako energii miłości, energii z kosmosu. Aby przyjąć energię Reiki wystarczy wyrazić taką chęć i otworzyć się na przekaz, aby poczuć w pełni jej działanie , aby doświadczyć. Osoba przekazująca Reiki przechodzi wcześniej kolejne  wtajemniczenia i inicjacje, które otrzymuje od nauczyciela, Mistrza Reiki. 

 

Co daje Reiki?

 

Reiki wprowadza nas w stan głębokiego relaksu, a jak pisałam już w artykule "Czym jest relaks" tylko w tym stanie ludzki organizm może się regenerować ( może jeszcze kilka innych rzeczy, ale o tym później). Jak piszą W. Lubeck i F. Arjava Petter ( i chętnie skorzystam z tego opisu, bo tak właśnie jest i to co piszą, oddaje idealnie, to co chcę przekazać):  " Dzięki zabiegom Reiki coraz lepiej czujemy i rozumiemy swoje ciało. Uczymy się słuchać tego, co nam mówi, uczymy się dotykać je z miłością i zaczynamy coraz bardziej zdawać sobie sprawę, że to my ponosimy odpowiedzialność za własne zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie potrafimy wziąć odpowiedzialności za swoje życie, nie zrobimy kroku do przodu." Jest to wg nich pierwszy etap rozwoju duchowego i tak właśnie jest.