Niektóre schorzenia wykluczają możliwość korzystania z masażu.

 

Osoba ,która postanawia skorzystać z masażu powinna poinformować masażystę o swoim stanie zdrowia. Jeżeli ma wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym.

I nie jest to żaden wymysł terapeuty wykonującego masaż. Stan zdrowia osoby udającej się na masaż powinien leżeć w jej własnym interesie, więc zatajanie przed masażystą faktów o nim nie prowadzi do niczego dobrego. Dlatego też zwykle zanim masaż zostanie wykonany, trzeba podpisać oświadczenie o swoim stanie zdrowia. Jest to jak najbardziej profesjonalne i ma na celu przede wszystkim dobro pacjenta. W myśl zasady "Po pierwsze nie szkodzić" warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, a w razie wątpliwości, jak już wspomniałam wcześniej konsultować się z lekarzem. Przeciwwskazania pokazują również i podważają  powszechne myślenie ,które zakłada ,że na masaż to "idzie się" jak już bardzo boli, że masaż jest dla chorych. Jak widać nie. Nie dopuszczajmy więc do sytuacji, kiedy przez to ,że nadużyliśmy nasze ciała musimy iść na masaż, bo już ruszać się nie możemy.  Lepiej zapobiegać, działać profilaktycznie niż leczyć. Według mnie masaż powinien być traktowany jako zabieg higieniczny jak np. mycie zębów, a nie wydumany luksus. I lepiej żeby była to higiena ciała, niż np. ostatnia deska ratunku. Kończąc nasuwa się myśl,że to dobra wiadomość ,że nie trzeba być chorym żeby skorzystać z dobrodziejstw masażu.

 

Przeciwwskazania do masażu:

 

-podwyższona temperatura
- ostre stany zapalne i alergiczne skóry
- zmiany na skórze
- zakrzepy żylne
- zapalenie węzłów chłonnych
- tętniaki
- zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
- hemofilia
- owrzodzenie podudzi
- nie wyrównane wady serca
- wylewy krwawe po urazowe ( do 2-3 tyg)

-zaawansowana osteoporoza

-ostre stany zapalne (RZS, ZZSK w okresie zaostrzenia)

- ostre stany zapalne stawów, ścięgien mięśni

-wczesny okres po złamaniu kości

-choroby nowotworowe, choroby zakaźne

-ciąża (pierwszy trymestr)

-menstruacja

-choroby wewnętrzne (jak choroba wrzodowa z tendencja do krwawienia, kamica nerkowa,żółciowa, inne stany zapalne organów wewnętrznych)

,a także
- ogólne przeciwwskazania do masażu