Pranajama dla czakry sakralnej ( woda) - Swadhisthana

 

Bez głębokiego, pełnego wydechu nie ma pełnego wdechu.

Aby tlen , który pobrany jest z płuc i rozprowadzany dalej przez czerwone krwinki mógł być wchłonięty przez organizm, musi zostać uwolniony z nich. Aby to było możliwe w osoczu musi być odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Kiedy wdech i wydech trwają tak samo długo, pobieramy wówczas więcej tlenu niż możemy wyprodukować dwutlenku węgla- tzw hiperwentylacja. Wtedy zmniejsza się poziom dwutlenku węgla i proces przemieszczania się tlenu z czerwonych krwinek do ciała nie przebiega tak sprawnie.

Wypracowany przez joginów cykl oddychania, współgra z tym procesem. Podzielili oni cykl oddychania na wdech który trwa sekundę, wydech trwa cztery sekundy, a przerwa pomiędzy wdechem i wydechem dwie sekundy - 1:4:2.

 

Usiądź wygodnie, plecy wyprostowane, rozluźnij się. Obserwuj swój oddech. Sprawdź jak długo trwa twój wdech, wydech i przerwa pomiędzy nimi.

Dalej spróbuj wydłużyć wydech najpierw o dwie sekundy. Powoli, stopniowo dodawaj kolejne sekundy podczas wydechu. Dojdź do momentu gdy wydech będzie dwa razy dłuższy od wdechu. Ten etap powtarzaj przez dwa miesiące. Po tym czasie możesz dalej wydłużać wydech.

 

Naturalne jest ,że kiedy wydłużamy wydech, czas bezdechu również wydłuża się. O  ten czas właśnie chodzi, wtedy to wyrównuje się poziom dwutlenku węgla we krwi. Ten czas bezdechu jest bardzo ważny dla ciała.