Potrzebujemy relaksu, ciało potrzebuje relaksu. Składamy się ciała, umysłu i duszy. Kiedy odpoczywa ciało, umysł rozjaśnia się. Kiedy ciało jest rozluźnione możemy usłyszeć wewnętrzny głos - głos duszy.

"Życie ze zrelaksowanym ciałem i umysłem jest naszym stanem naturalny, naszym prawem od urodzenia, niestety zapomnianym. Ci którzy zachowali tę sztukę, mają klucz do dobrego zdrowia, witalności i spokoju umysłu."

(Joga, Centrum Sivananda Yoga).

 

 Zanim opowiem o relaksie ważne jest aby uświadomić sobie istotną sprawę, pewną prawdę. Prawdę która ma wpływ na całe nasze życie. Prawdę, obok której nie można przejść obojętnie. Zrozumiałam to i każdy powinien być tego świadomy. Wiem, że często tak nie jest, że to o czym napisze zaraz, niby każdy z nas wie, jest to oczywiste. Takie oczywiste,że nie zwracamy na to uwagi. Często zrozumie i poczuje dopiero ten kto ma za sobą jakiekolwiek doświadczenia z utratą zdrowia. Bo dopiero w takich sytuacjach zdajemy sobie sprawę i odczuwamy ważność tego co najistotniejsze. Tak więc tajemnica pierwsza najważniejsza:

 

 Twoje ciało fizyczne jest odzwierciedleniem Twojego istnienia.

Jest Twoją biblią, encyklopedią. Jest wehikułem , którym podążasz przez całe życie.

Twoje ciało jest jedynym domem jaki masz dla swojej duszy.

Jest historią Twojego życia. 

Wszystko, naprawdę wszystko czego doświadczyłeś jest zapisane w Twoim organiźmie i ma na niego ogromny wpływ.

Dlatego też konieczne jest respektowanie potrzeb Twojego ciała, dbanie o nie, utrzymywanie w dobrej formie i obdarzenie takim uczuciem, jakim darzy się najlepszego przyjaciela.

 

Nasze ciało fizyczne aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje odżywienia w postaci: powietrza, wody, jedzenia, oraz energii słońca, energii ziemi. Kiedy pijemy za mało wody, nie jemy i brak nam kontaktu z przyrodą, której jesteśmy częścią ciało nie ma zaspokojonych potrzeb, powoli umiera. 

"W zdrowym ciele zdrowy duch"

Tak to prawda. Nie możemy realizować swoich celów, zadań, wyzwań, kiedy nasze ciało jest głodne, zmęczone ponieważ nie mamy wtedy energii do działania, brak nam siły i mocy. Nie możemy się realizować, manifestować tego czego pragniemy. Najpierw trzeba zadbać o podstawy, by iść dalej. Najważniejszą osobą za którą jesteś odpowiedzialny jesteś Ty sam. Odpowiadasz za każdą komórkę swojego ciała.

Każdy z nas ma jakieś cele do osiągnięcia, marzenia do spełnienia, pracę do wykonania- potrzeby duszy. Możemy to realizować tylko wtedy, kiedy ciało jest zdrowe.

We wszystkim musi być równowaga i tak po aktywności i wyzwaniach czy to dnia codziennego ,czy innych większych, trudniejszych działaniach, ciało potrzebuje odpoczynku, relaksu. Daje nam o tym znać, co często ignorujemy. Pamiętajmy jednak, że w tym życiu mamy jedno ciało i nie jesteśmy niezniszczalnymi robotami.

Dbaj o siebie najpierw!