Możemy być uważni na to co dzieje się na zewnątrz, wokół nas, u innych ludzi  i możemy być uważni do wewnątrz.

 

Zdolność do obserwowania samego siebie.

Posiadamy zdolność do obserwowania samych siebie. Obserwacja samego siebie potrzebna jest do tego aby pokonywać przeszkody, które stoją nam na drodze do osiągania swoich celów, na drodze do szczęścia, poczucia spełnienia.  Oprócz systematyczności w działaniu, by zdobywać nowe szczyty, zarabiać więcej pieniędzy, posiadać więcej rzeczy, poznawać więcej ludzi ważna jest systematyczność w obserwacji samego siebie.

Co osiągniesz jeśli nie osiągnąłeś spełnienia wewnątrz siebie?

Co czujesz, kiedy po raz kolejny robisz coś żeby zadowolić innych, kiedy spotykasz się z kimś bo tak wypada; kiedy jedziesz na wakacje do np Egiptu , bo wszyscy tam jadą, a ty nie znosisz all inclusive? Co czujesz kiedy znowu musisz zrobić to i jeszcze tamto  i brakuje czasu na twoje hobby? Co kiedy masz wrażenie ,że życie składa się z tylko tego co musisz zrobić, powinieneś zrobić? Kiedy pojawia się nieuzasadniony smutek, bo przecież masz wszystko, frustracja bo odłożyłeś na później i na jeszcze później swoje potrzeby; dół, bo nikt dookoła nie wie o co Ci chodzi, przecież zawsze robiłeś jak chcieli i czemu Ty śmiesz nic nie robić. Boli Cię coś? Weź przeciwbólowy albo jakiś inny znieczulacz i wszystko będzie ok. Płaczesz? Dlaczego? Ktoś umarł? No właśnie coś się stało, wewnątrz Ciebie coś umarło.

Albo skąd wiadomo, że nie osiągnąłeś spełnienia wewnątrz siebie?

Prędzej czy później między innymi rzeczami, które zaczną się psuć, przestaną funkcjonować jak zwykle, twoje ciało da Ci o tym znać. Najpierw będzie wysyłać delikatne sygnały, które zwykle są ignorowane, a później? Wiadomo co, nikt tego nie chce, ale nagle nie wiadomo skąd pojawia się choroba. No więc właśnie po to potrzebna jest ta uważność na samego siebie.

 

"By odnosić sukcesy w dowolnej sferze życia, musisz być zdrowy" (S.K.Das).

Pielęgnuj siebie jak najpiękniejszy kwiat. Zdrowy człowiek stanowi całość, jak mówią religie jest święty, ma poczucie wewnętrznego szczęścia. Kocha siebie, żyje w zgodzie z naturą, dba o siebie, o swój rozwój, chce zdrowo żyć, odżywia swoje ciało, daje mu odpocząć, jest za nie w 100% odpowiedzialny. Wie,że będąc dobrym dla siebie osiągnie swój cel życia. Zna swoją wartość, jest świadomy swoich zalet, jak i słabości,które 

Stare prawdy mówią o tym:

W zdrowym ciele zdrowy duch.

Gdy ciało cierpi, cierpi też dusza.

Dolegliwości fizyczne wpływają na umysł i na psychikę i odwrotnie- zaburzenia w sferze umysłowej i duchowej ( głównie stres) odbijają się na sferze fizycznej.

Zdrowie to równowaga. Równowaga pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Warunkiem tej równowagi jest pozytywny obraz własnej osoby, życzliwy stosunek do własnego ciała, życie w zgodzie z własnymi przekonaniami, a nie zgodnie z modą czy ideałami. Ty i tylko ty wiesz co dzieje się wewnątrz ciebie, co jest dobre dla ciebie, co na ciebie zadziała, co jest zgodne z tobą, czego pragniesz, co cię męczy, nudzi, denerwuje, złości , stresuje. Nie sąsiad , żoną, mąż, babcia, koleżanka, czy psychoterapeuta. Tylko ty znasz siebie jeśli jesteś uważny i szczery sam ze sobą.

Na zdrowie oczywiście mają wpływ jeszcze inne czynniki takie jak najbliższe otoczenie czyli bezpieczne miejsce do życia, kontakty społeczne, ludzie którymi się otaczamy, wykorzystywanie swoich potencjałów, swoich możliwości intelektualnych,swojej kreatywności, równowaga w życiu emocjonalnym, umiejętność wyrażanie uczuć.

Uważność to nauka słuchania "wewnętrznego głosu", to sposób na poznania siebie, a później znalezienie sposobu na siebie i swoje życie.

Jak?

Zrelaksuj się!

Poświęć sobie chwilę, wystarczy 5 minut na początek. Usiądź wygodnie lub połóż się, weź głęboki wdech, następnie spokojny wydech. Myśl tylko o oddechu.

Cały czas oddychaj spokojnie i kieruj uwagę na każdy kolejny wdech i wydech. Później przeciągnij się i poczuj swoje ciało. Zapytaj siebie: jak się czujesz?

Właśnie zrobiłeś pierwszy krok. Kolejnym będzie systematyczność. Regularnie poświęcaj sobie te chwile, a wkrótce zobaczysz efekty i inne możliwości.