O jodze.

 

Moja joga nie jest jogą siłową. Jest procesem spokojnego podążania za oddechem , powolnym rozciąganiem , obserwacją i akceptacją stanu ,czy etapu na jakim się znajduję. Jest powolnym wzrastaniem, dającym wiele radości. Nie znajdę słów , by opisać ten stan , który powoduje praktyka jogi. Można powiedzieć ,że rozciąga się ciało i rozciąga się umysł - choć może to mało zrozumiałe. I nawet po długiej przerwie chce się do tego stanu wrócić.

Joga, jaką lubię to praktyka, w której dużą uwagę koncentruję na oddychaniu, podczas wykonywania asan. Kiedy oddech jest spokojny, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego ,że wypełniamy powietrzem organizm zaczynając od wdechu nosem, poprzez gardło, krtań, tchawicę oskrzela, płuca, kiedy aktywujemy przeponę, to z każdym kolejnym wydechem ciało, mięśnie, więzadła odpuszczają i można wykonać pozycję bez siłowania się z przykurczonymi mięśniami i ścięgnami. Oczywiście wymaga to czasu i regularnej praktyki. Wtedy ograniczenia nagromadzone często przez lata, w postaci starych zastygniętych, zapomnianych blizn emocjonalnych , które przechowuje ciało i często, tak mocno trzyma ,że sprawia ból, powoli " dostają powietrza i rozpuszczają się " z wydechem wychodzą na zewnątrz. Bo są już niepotrzebne. "Przykurczone" ciało nie ma takich samych możliwości ruchowych jak ciało rozluźnione, rozciągnięte regularną praktyką.Nie jest ono elastyczne i odbija się to na sposobie myślenia, które również przestaje być elastyczne, ogranicza się do "znajomego terenu" i działa w schemacie. I wcale nie chodzi tu o wykonywanie wymyślnych akrobacji, tylko o świadomość i pracę nad ograniczeniami, by zwiększać swoje możliwości, by otworzyć szerzej oczy, by obudzić swój potencjał i wykorzystać go w pełni, by dążyć do pełni i iść do przodu, w swoim tempie, w zgodzie ze sobą.

Joga mogła by być być jednym z przedmiotów w szkole, po to by uczyć świadomości swojego ciała i dalej swoich myśli. By mieć kontrole nad ciałem i idąc dalej nad swoim życiem. Po to ,by nie być jak chomik zamknięty w kręcącej się karuzeli.

 

 

*art of relax*

https://akupunkturaleczeniebolu.com